2010. május 29., szombat

Veterán autók #2




HUDIKSVALL

Néhány szó Svédországról ill. Hudiksvallról:

Svédország:




Ha magunk elé képzeljük a Skandináv félszigetet, akkor látjuk, hogy Svédország a félsziget keleti részét foglalja el. Maga az ország hatalmas, Európa 4. legnagyobb országa: területe: 450000 km2. Az ország nyugati szélén a Skandináv hegység húzódik, legmagasabb pontja a Kebnekaise (Lappföldön) 2109 m. magas. Sielésre több helyen is lehetőség van. Svédországot a tavak országának nevezik: több, mint 10000! Kisebb-nagyobb tavuk van.



Svédországot három nagy vidékre osztják: Götaland, Svealand, Norrland. Hudiksvall városka Norrlandon található.

Éghajlat: Az egyik legizgalmasabb kérdés. J.Svédország legnagyobb részén mérsékelt égöv uralkodik, a Golf-áramlat által hozott melegnek köszönhetően. A tél a tenger mérséklő hatására nem túl hideg (a januári középhőmérséklet: -1 és -4 C közötti), a nyár hűvös, de a parti sávban időnként fülledt is lehet (a júliusi középhőmérséklet 17-19 C) Az évi átlagos csapadék 600-800 mm, nyár végi, ősz eleji maximummal és tavaszi minimummal. A napfénytartam bőséges (évi 1800-2000 óra), a hótakarós napok száma 40-100.

Svédországnak kb 9016 596 lakosa van, és azon országok közé tartozik, ahol a legmagasabb a várható élettartam, átlagosan a teljes népesség körében ez 80,51 év. három legnagyobb városa (nagyság szerint csökkenő sorrendben): Stockholm, Göteborg, Malmö. Ezek a városok európai mértékben azonban kicsinek számítanak, Stockholmnak, ? a legnépesebb városnak ? a lakosságszáma alig éri el a félmilliót.

Hudiksvall:









Mint ahogy említettem, az északi fekvésű Norrland részben található, kb. 300 km-re Stockholmtól. Rendszeresen közlekedik vonat a két város között, ami 2 és fél óra alatt teszi meg a távot. A városka az E4 nemzetközi út mentén fekszik, amely az ország déli pontjától húzódik egészen az északi csücskéig.

Maga a hudiksvalli régió kb 2500 km2, lakossága mintegy 37000 fő. A régió központja, Hudiksvall lakossága: 15363 fő.

A városka a tengerparton fekszik, a hudiksvalli-öböl belsejében, így a város klímáját nagymértékben(és pozitívan J) befolyásolja a Golf-áramlat.

A várost egyébként Happy Hudiknak is nevezik. Az elnevezés állítólag az 1800-as évekre nyúlik vissza, az idelátogatók a helybéliek vendégszeretete, örökös vidámsága miatt nevezték el így a helyet.

Számos lehetőség van szabadidős programokra, sportolásra: kajakozás/kenuzás, horgászás, természetjárás, kerékpározás, stb. A legközelebbi sielési lehetőség 50 km-re van: Järvsö.

Néhány link:

http://www.halsingland.com

http://www.hudiksvall.se

http://sv.wikipedia.org/wiki/Hudiksvall

http://www.jarvsobacken.se

2010. május 15., szombat

ADATMENTÉS - a tavalyi nyár

A tavalyi nyár elég töményre sikerült: végigkocsikáztunk Európán, elnéztünk Nápolyba, voltunk egy pár lagziba. Alább olvashatjátok a kivonatot.



NAGY UTAZÁS...


http://picasaweb.google.com/harsanyig/Hazautazas?feat=directlink/

Kb. 2600 km volt a táv, ebből kb. 200 km volt nem  autópálya (a Kecskemét - Békéscsaba szakasz még mindig király! (: ). Lehetett variálni az utat abból a szempontból, hogy vagy Dánián végig vezetsz (két nagyobb híd használatával), és akkor nagyobbat kerülsz. Vagy pedig kompot veszel igénybe Dánia és Németország között, amiböl szintén több lehetőség volt, attól függgően, hogy mennyit akartál rövidíteni(illetve, mennyit fizetni, mert a komp nagyon drága).
Mi végülis a kompos megoldást választottuk, és abból is a legrövidebb komputat. Ez Rodbyhavn és Puttgarden között jár félóránként. 64 euróba kerül a jegy, és 45 perces az út.
Na de ne haladjunk ennyire előre. Csütörtökön reggel indultunk úgy, hogy előtte nap ügyeltem(átlagos volt, tudtam egy kicsit aludni is). A cél az volt, hogy péntek éjszaka érkezzünk meg, mert szombaton hivatalosak voltunk egy kedves jóbarátunk lagzijára! És azt nagyon nem akartuk kihagyni!
Csütörtök reggel 7-ra már itthon voltam, de persze 9 után indultunk csak el. Fel voltunk szerelkezve mindennel: laptop, a szivargyújtós laptop töltő, illetve a meseDVD gyűjtemény. Persze a DVD nézésből nem lett semmi, valami kodekhiba miatt nem tudtuk nézni azokat. A laptopon lévő avis mesék viszont mentek, három ilyen mese volt, abból egy nem tetszett, maradt kettő. Hát sejthetitek, mennyire fújom azokat már kivülről.
Szépen haladtunk, 900 km. után még mindig Svédországban voltunk. :) Sajnos a svéd-dán határhoz kicsivel több, mint 900 km-re lakunk. Azon gondolkodtam, ha a határ mellett laknánk, illetve Magyarorsz-on Győr mellett, akkor mindjárt csak feleannyi lenne a távolság! De ez csak elmélet!
Szóval Malmőnél átmentünk az Öresund hídon, átzúgattunk Dánián, majd komppal behajóztunk németbe. Ez valamikor este 8 körül lehetett. A cél az volt, hogy az első nap végére németben legyünk, ez sikerült is! De még nem voltam vészesen fáradt, úgyhogy elvezettem Berlinig(1400km). A német pályán nagyon jól tudtunk haladni, ugyebár sok helyen nincs is sebességkorlátozás.
Másnap Berlintől még néhány óra, majd átértünk Csehországba, ahol azonnal pengetni kellett a pályadíjat. Csak Cseho, Szlovákia és Magyarországon kellett fizetni, érdekes.
Ott is szépen haladtunk. Prágáig! Prágából kifelé belekerültünk egy hatalmas dugóba, sokat vesztegeltünk, miközben tombolt a kánikula,meg lehetett fulladni a kocsiban. Majd Prága után jött egy nagyon "kaki" pályaszakasz. Aki próbálta, az tudja miről van szó. Lapokból van kirakva az út, és döcög a kocsi, mint az istennyila - mintha kidurrant volna a kerék, vagy legalábbis valami nem stimmel az auótóval! Szörnyű.
Szlovákia rövid volt (de egy hetes matricát vennünk kellett), majd este 7 körül átléptük a határt! VÉGRE MAGYARORSZÁG!
És még vezettem 400 km-t hazáig! Szerencsére eseménymentesen, még az M0-ás s OK-s volt.

Folyt. Köv.


Lagzi hegyek!


http://picasaweb.google.com/harsanyig/Lagzik?feat=directlink/

Szóval ott tartottam, hogy szerencsésen hazaérkeztünk péntek estére Magyarországra. Szombaton meg indultunk is Szolnokra, Norbi esküvőjére. Útban Szolnok felé hívott minket egy barátunk (szintén meghívott), hogy siessünk, mert Kincsőnek feladata lesz az esküvőn! Ő fogja vinni a gyűrűket a ceremónián!
Ajaj! Hiszen nem is készültünk erre! Az nem úgy megy, hogy beesünk, és Kincső azonnal, flottul végzi a dolgát! Ráadásul útlezárás akadályozta az utunkat, a kerülő meg egy vasúti vágányon haladt át, ahol persze piroslámpát kaptunk, és egy örökkévalóság után lett zöld!
Kincsi közben elaludt, nyomtam a gázt, meg is érkeztünk éppen időben. Kincső már a polgármesteri hivatal előtt ébredt fel, első szavai: Anya, én már látom a palotát! :)
Végülis a templomban kellett szerepelnie. Kincső vitte be a gyűrűket mindenki előtt, odaadta a papnak, majd puszit adott neki! Később kiderült, a pap a nevét akarta megkérdezni, mikor felé hajolt, de ő egy puszival válaszolt! Biztos izgult. :)
Nagyon szép volt a pár, és szuper volt a lagzi. Néhány képet feltettem a netre, a főszereplők utólagos engedélyével.
Aztán voltunk egy másik lagziban is, ahol duplán is érdekeltek voltunk. A menyasszony barát volt, a vőlegény rokon és barát. Itt is fontos szereplő volt Kincső, ő volt az egyik koszorúslány! Kölcsönöztünk egy szupi ruhát, a délelőtt fotozkodással telt el, Kincső nagyon élvezte, nagyon tetszik neki ez a menyasszonyos, lagzis móka. Erről is vannak képek a fenti linkre kattintva.
A buli szintén nagyon jó volt, cigányzene, eszem-iszom, jó hangulat, stb.

És a legfontosabb: Kincső is elkelt! Mármint játékból! Barátjával: Mártonnal lett összeesketve! Hihetetetlen, milyen átéléssel ülte végig a "ceremóniát". Mindenkinek ajánlom ezt a kis szösszenetet! FIGYELEM: nagyon mulatságos!
http://videa.hu/videok/vicces/kincso-hazasodik-humor-Pa5wRdggmUrDtCHN



Ciao Italiano!


Szoval azert nem csak lagzikba jartunk a szabadsag alatt.
Eldontottuk, hogy teszunk egy rovid nyaralast csak kettesben, es Kincsot a nagyszulokre bizzuk. Ez volt az elso alkalom, hogy Kincso hosszabb ideig (4 napig ) nem latja a szuleit. Nagyon izgultunk, ami persze ertheto. De alaptalan volt a felelmunk, Kincsi nagyon is jol erezte magat nelkulunk. Csak az elso nap kerdezte meg a mamatol, hogy hol vagyunk. Mama meg elmagyarazta, hogy elmentunk pihenni, mert sokat dolgoztunk, de nemsokara jovunk haza, es akkor hozunk ajandekot is. Na, ettol teljesen megnyugodott, es nem is erdeklodott tobbet.
Az utazassal kapcsolatban; teljesen magunk szerveztunk mindent, olcso, Wizz-air-es jegyet vettunk (most kezdtek el repulni Napolyba, es akcios jegyeket arultak kezdetben), illetve a booking.com-on foglaltunk szallast, amit nagyon ajanlok mindenkinek, nagyon korrekt, profi oldal.
Szoval vasarnap reggeltol szerda delutanig el voltunk engedve. Szombat este meg legeny- ill. leanybucsuba voltunk, ram harult az a hosies szerep, hogy nem iszok, es vezetek majd a repterre. El tudjatok kepzelni, milyen egy legenybucsu ivas nelkul? Na, en most mar igen! :)
De jo buli volt azert, es hajnal 2-kor elindultunk a repterre. A repulo időben indult, es 9 utan nem sokkal mar Napolyban voltunk. Egy helyi busszal mentunk be a belvarosba, huu, az nagyon kalandos volt. Egy szuk, kanyargos utcan ment a busz, nehol annyira szuk volt, hogy ket kocsi nem is fert el egymas mellett. De a soförünk ugy ment, mintha a mogyorodi palyan vezetett volna - komolyan mondom, siman felert egy hullamvasutas mokaval. Aztan kesobb rajottem, nem kell ezen csodalkoznom.
Mert amit Napolyban kozlekedesi moral alatt lattam, az hihetetlen. Hiaba vannak savok felfestve az utra, azokat senki nem tartja be, mindenki ott es ugy megy, ahol tud. A rengeteg motoros (sok sisak nelkul), ugy elozgeti az autosokat, mintha versenyrol lenne szo. Nemritkan egy robogon harman is ulnek: a ket szulo koze van preselve egy gyerek. :). A lampajelzesek is csak tajekoztato jelleguek: a piros jelzes kezdetenel azert meg egy paran atmennek. Zebran atmenni - egy katasztrofa!! Itt a svedek biztos szivrohamot kapnanak azonnal. Ugyebar Svedben ha mar kozeledsz a zebrahoz - fuggetlenul attol, hogy egyaltalan at akarsz-e menni, a kocsik megallnak. Itt meg kesz tulelotura atmenni a zebran. Hiaba allsz a zebranal, a kocsik nem allnak meg, hatarozottan le kell lepned, akkor megallnak, de ugy, hogy kozben az infarktus kerulget, mert nem szepen lassitanak, hanem nagy fekezessel megallnak elotted fel meterrel.
Es kozben kiabalnak, dudalnak, veszekednek! Na, szoval olaszok.
A hotel nem volt nagy szam, igaz, direkt olcsot kerestunk. 49 E volt egy ejszaka, szerintem teljesen olcso. Raadasul a belvarosban volt, a Garibaldi teren. Itt volt a vasutallomas, illetve innen indult egy csomo busz. Volt reggeli is az arban, mondjuk nem volt terulj-terulj asztalkam: vaj, lekvar es masnapra mar szaraz kifliszeruseg (mert ugyanazt raktak vissza) volt a valasztek. Utolag olvastam aztan, hogy az olaszoknal errol szol a bufereggeli, tehat ez nem a hotelunk sajatossaga volt. A kave viszont nagyon finom volt, az feledtette velem a hianyossagokat. Volt klima is a szobaban, tiszta volt, tobb meg nem is kellett, hiszen csak alvasra hasznaltuk a szobat.

folyt. köv.

 
 
 
2009. 07. 12. Nápoly 3 napban


http://picasaweb.google.com/harsanyig/Napoly?feat=directlink
Szoval vasarnap delelott elfoglaltuk a szallast, majd azonnal rohantunk a buszhoz, ami a kikotobe vitt minket. Ott szerencsenkre pont elkaptunk egy hajot indulas elott, ugyhogy nem kellett varnunk semmit, es mar mehettunk is Capri szigetere. Egyebkent is - ha jól emlekszem - 45 percenkent mentek a hajok, szoval nem mondhatni, hogy ritkan.
Capri szigete: biztos vagyok benne, hogy mar mindenki hallott mar errol a csodalatos helyrol. En is igy voltam vele, de bevallom, meg a nyar elott el sem tudtam volna helyezni a terkepen. De most mar ki vagyok "gyurva" Caprirol, es utolag mar ertem miert szeret ott udulni/elni annyi hiresseg.
Nehany erdekesseg a teljesseg igenye nelkul: Capri szigete a Napolyi-öböl deli reszen talalhato, 9km2 a terulete, es ket telepules talalhato rajta: Capri es Anacapri. Kellemes eghajlatanak koszonhetoen mar a romai idoben is kedvelt udulohelynek szamitott.
Amit mindenkeppen latni kell az odalatogatoknak:

- Faraglioni-sziklák : a tengerparti földcsuszamlások és a tengervíz erróziójának túlélői. Tulajdonkeppen három sziklarol van szo, amely a tengerben maganyosan allnak. Lenyugozo!

- Grotta Azurra (Kék Barlang) : egy 60 m hosszú és 25 m széles barlang, nevét arról kapta, hogy a napfény kékre festi a barlang vizét és belsejét. Egy kis csónakkal lehet behajózni a barlang egy méter magas bejáratán keresztül. Már a római korban ismerték, Tiberius császár itt rendezte be saját nymphaeumját. Sajnos nem tudtunk bemenni, mert eppen dagaly volt, es az egyébként egy meter magas bejarat nem volt most meg fel meteres sem.

Szamos erdekesseg van meg: a kikoto, a kabelvasut , a bizanci eroditmeny, romai kori romok (Augustus csaszar kertje, Villa Jovis), Capri varosa. De sajnos ezeket mar nem nagyon tudtuk besuriteni a programba, hiszen csak egy napunk volt arra, hogy ezen a csodalatos szigeten korulnezzunk.
Ahogy megerkeztunk Caprira, befizettunk egyből egy sziget koruli hajoturara. Az elso dolog, ami szembetuno volt, az a jachtok tomkelege. Latszik mennyire nepszeru a sztarok/gazdag emberek szamara a sziget: rengeteg kisebb/nagyobb/orias jachtot lattunk a sziget partjainal lehorgonyozva. Leesett allal es irigykedve bamultuk a hajokat, a fedelzeten altalaban bikinis csajokat lattunk napozni, vagy pincereket/alkalmazottakat. Nem semmi.
A hajotura gyonyoru volt. Maga a hajo kis lelekvesztonek tunt a sok jacht kozott, de nagyon ugyesen navigalt es kommentalt a kormanyos. Atmentunk a Faraglioni sziklak kozott/alatt, feledhetetlen elmeny. A kek barlang sajnos nem volt aktualis a fenn emlitett ok miatt. Es persze csodaltuk a parton fekvo "rozoga" villakat.
A ketoras tura utan egy kicsit megmartoztunk a kikoto melletti strandon. A part apro kavicsos, mezitlab halalos, de a latvany!
Majd delutan felsetaltunk Capri varoska szivebe. Egy meredek kaptato utan elenk tarul az egesz kikoto illetve tenger latvanya! Hat mit nem mondjak, nem csodalkozom, hogy mar az okorban nepszeru volt a hely.
Egy kicsit setaltunk a szuk utcakon, hires markak boltjai, vendeglatohelyek sorakoztak egymas mellett. Mindenhol hatalmas((gyermekfejnyi) citromok, es Limoncello uvegek sorakoztak. Ez a helyiek altal gyartott, egyebkent nagyon kedvelt es finom likör. Citrombol (persze) keszul, es jobbara Capri szigeten illetve a kornyeken gyartjak. Nagyon szep citromsarga szine van, mi is vettunk belole. Nekem izlett.
Estefele vissza Napolyba. A kikotoben vartunk majdnem ket orat, mig jott egy nyavajas busz, arra meg annyian razsufolodtunk, hogy szinte levegot nem tudtam venni, mert nem tudott a mellkasom megemelkedni a legveteltol. De mar semmivel nem torodtunk, csak arra vartunk, hogy haza erjunk, es vegre ledoljunk, hiszen elozo este legeny/leanybucsu volt.


2. nap: Pompeii.

Igazabol erre a pillanatra vartam a legjobban, nagyon erdekel a romai kultura, es ugyebar ez a legnagyobb egybefuggo,ép emlek az okori Romabol, ami megmaradt.
A nagyon izletes reggeli utan, ujult erovel nekivagtunk a napnak. A vasutallomas a szomszedban volt, kb 45 percet kellett vonatozni. Baloldalrol a Vesuv, jobboldalrol a tengerpart hatarolta az utunkat.
Megerkezes utan vettunk egy utikonyvet/terkepet Pompeiirol, majd rovid seta utan beleptunk a romvarosba.
Nehany erdekesseget szeretnek leirni a varossal kapcsolatban. Ugyebar azt tudjuk, hogy 79-ben tort ki a Vezuv. Az viszont nem igaz, hogy varatlanul erte a lakossagot, hiszen mar kisebb-nagyobb foldrengesek jeleztek elore a kitores kozeledtek. Ezert is talaltak viszonylag keves aldozatot a regeszek. Pompeiit 7-8 m. vastag hamureteg fedte be, es mogyoronyi nagysagu kovek temettek el.
Sokaig rejtve maradt a nyilvanossag elott, csak 1748-ban kezdtek meg hivatalosan az asatasokat. Napoleon megszallasa alatt 1806 es 1815 kozott felgyorsult az asatas, amely a csaszar a romai bir. iranti rajongasanak koszonheto. 1863-ban Fiorelli iranyitotta az asatast. O volt az, aki gipszet fecskendezett be az elolenyek korvonalait megorzo uregekbe, majd miutan az megkotott, lebontotta roluk a megkemenyedett hamureteget.
Mostanra mar a varos kozel ketharmadat kiastak. Most mar a regeszek inkabb a rekonstrualassal illetve dokumentalassal foglakoznak.
Nehez lenne leirni, mit is lattunk itt - inkabb latni kellene. Tulajdonkeppen az egesz varos fennmaradt az osszes utcaval, epuletek (maradvanyaival), a szinhazzal, furdovel, amphiteatrummal, sirokkal, stb. Persze a legtobb epulet nagyobb reszben rom, de rengeteg epen vagy majdnem epen megmaradt emlek lathato.
Kiemelnem peldaul a furdoket. Harom volt Pompeiiben, es a vizet egy "modern' vizvezetek segitsegevel nyertek. Az egyik furdo szinte teljesen epen maradt, megmaradt az oltozo, a helyek, ahova a ruhakat tettek, a kad, a medence, a mennyezet a festmenyekkel - lenyugozo. Rengeteg kozkut is megmaradt, es mukodnek is! Persze mar mai csap van rajta, de a kut 2000 eves, eleg sokszor hasznaltuk oket mi is, mert nagyon meleg volt.
Rengeteg villa jo allapotban megmaradt, konnyen lehet azonositani a helysegeket, rengeteg, falfestmeny maradt meg.
Viszonylag epen megmaradt az egyik bordelyhaz is, mert ebbol is tobb volt. Tobb, apro helysegbol allt, felettuk erotikus falfestmenyek. A falakon meg okori falfirkak lathatok, a szolgaltatokat minositve. :)
Az utcakat nagy kolapokkal burkoltak le, a jarokelok szamara jarda volt kialakitva a foutcak ket oldalan. Az utca egyik felerol a masikra valo atkeles konnyitese erdekeben nagy kodarabokat fektettek le keresztben az uttesten.
Szoval lenyugozo a varos, de ugyanakkor faraszto is. A legrovidebb ajanlott utvonal 2 oras, de ha mindent latni akarsz, akkor az kb 8 orat vesz igenybe. Mi elmondhatjuk, hogy majdnem mindent vegigneztunk, amit az utikonyv ajanlott, igaz, sokminden be is volt zarva rekonstrucio miatt.
Este visszamentunk Napolyba, kicsit setaltunk a belvarosban, ettunk igazi olasz pizzat (nagyon finom). Mindig elfelejtem, hogy az arban nincs benne a service dij, nem lehet igazabol kiszamolni elore, mennyit is hagyunk a vendegloben.
Elalvas elott megint nem volt szukseg esti mesere. :)


3. nap. Sorrento es a Vezuv.

Az ujabb fantasztikus reggeli utan ugyanarra a vonatra kellett felszallnunk, es tulajdonkeppen a vegalommas volt Sorrento. Ez a varos illetve az obol nagyon nepszeru a turistak koreben egyenletes eghajlata illetve gyonyoru fekvese miatt.
Nem sok idot toltottunk itt, mert meg meg akartuk maszni a Vesuvot is, ugyhogy csobbantunk egy kicsit a tengerben, majd vasaroltunk egy-ket szuvenirt. 15 ora utan indultunk vissza Napoly fele. 16 korul ertunk Hercaleumba, abba a varosba, ahonnan indultak a kisbuszok a Vesuvhoz. A jegyirodaban mondtak, hogy meg varni kell harom-negy emberre, csak akkor inditanak buszt, de meg csak mi vagyunk, ez az igazsag. Megkerdeztuk, mennyi az eselye annak, hogy meg jonnek ilyenkor, de nem adtak egyertelmu valaszt. Hat vartunk egy kicsit, de csak nem akart senki sem jonni. Kezdtuk feladni, hogy nem lesz vulkan maszas, de akkor kitalaltuk, hogy stoppoljunk. Azt sem tudtuk, melyik ut vezet oda, kivalasztottuk azt, ahonnan a vulkant is lattunk, irtunk egy tablat Vesuvio szoveggel, majd kialtunk stoppolni. Mint a regi szep idoben. Nem is kellett sokat varnunk, mire megallt egy tragacs kisbusz. Elkezdtunk alkudozni, vegulis egy kicsivel tobbert mintha a hivatalossal mentunk volna de elvitt minket. Juhej!
Aztan lefagyott a mosoly a szankrol. Azt a kis tragacsot ugy vezette a szuk, kanyargos utcakon, hogy Ibire rajott a hanyinger. Nagyon szuk volt a hegycsucsra vezeto ut, tulajdonkeppen sok helyen nem fert el egymas mellet ket jarmu. Nekunk is nehanyszor vissza kellett tolatni, hogy elferjen egy busz mellettunk. Vegulis nagy nehezen felertunk a hegy tetejere.
Az 1281 m magas Vesuv az europai kontinens egyetlen mukodo vulkanja( a tobbi: mint pl. A Stromboli, Etna szigeten fekszik). Az okori gorogok es a romaiak Heraklesz szent hegyenek tartottak. Szamtalaszor kitort mar, a leghiresebb a 79-es, amikor is Pompeii es Herculaneum elpusztult. A legutolso kitorese 1944-ben volt. Napjaink egyik legveszelyesebb vulkanja, mivel kozvetlen kornyezeteben tobb, mint 3 millioan laknak.
Regebben kabelvasut es drotkotelpalya is volt a hegy tetejére, de mindkettot veglegesen bezartak.
Szoval a parkolotol meg 860 m. gyalogos ut vezetett fel a kurtohoz, ami eleg meredek, es ilyenforman faraszto volt! De megerte! A hegytetorol csodalatos latvany tarult a szemunk ele: latszodott az egesz Napolyi-öböl, Nápoly, Sorrento, Pompeii. A hatalmas kurto felelmetes latvanyt keltett, helyenkent apro fustoszlopok jeleztek, hogy nem egy "sima" heggyel van dolgunk!
Visszafele mar gyorsabban haladtunk, lent mar vart az ujdonsult soforunk. Szerencsere lefele mar jovol lassabban hajtotta a lovat, nemsokara erzekeny bucsut vettunk egymastol.
Visszaterve Napolyba elbuszoztunk a kikotobe, ott setafikaltunk egy kicsit. Megcsodaltuk a tengerpart varat, a parkot, stb. Majd beultunk egy hamisitatlan olasz etterembe, hogy elverjuk az utolso penzunket. Ibi egy gnochit evett, en meg egy tenger gyumolcse pizzat - felejdhetetlen kulinaris elmeny! Majd szunya.
Masnap minden siman ment. Pazar, gyors reggeli, check-out. Buszra fel, repuloterre ki, ami szerencsere a varos szelen van(a Wizz-Air hajlamos messzire letenni a varostol). Gyors check-in, es tulajdonkeppen a tervezett indulas elott fel oraval mar fenn volt a gep.

Ez sem igy van altalaban!




2009. 08. 02 - 06. Visszaut Svedbe

http://picasaweb.google.com/harsanyig/Praga?feat=directlink/

Visszafele mar joval lassabban/kenyelmesebben akartuk megtenni az utat. Nem akartuk vegigszaguldani Europat ket nap alatt. 5 napra terveztuk a turát, es minden ugy alakult, ahogy szerettük volna.
Az elso nap celja Praga volt, ami kb. 860 km. Ugyebar ez siman teljesitheto. Meg ket rovid kiterot is tettunk, es meg igy is idoben voltunk. Kecskemettol ugyebar autopalya, vegig nem volt dugo (meg az M0-on sem), Szlovakiat Kincso ataludta, majd estefele megerkeztunk Pragaba. A GPS segitsegevel megkerestuk a szallodat (mar elore lefoglaltuk a szallodakat a neten). Nagyon jo helyen volt, csendes kornyek, elotte a villamosmegallo, ami bevisz a belvarosba, mellette meg egy felkapott pizzeria. A szoba modern volt, volt Wi-Fi, tiszta furdoszoba, tobb nem is kellett. A reggeli korekt volt.
A kovetkezo napot a belvarosban toltottuk. Sokat hallottunk mar Pragarol, de amit lattunk eloben, az minden kepzeletemet felulmulta. Mintha 300 evet repultunk volna vissza az idoben! Rengeteg latnivalo van, szerintem egy het siman kell, ha kenyelmesen vegig akarjuk jarni. Es persze ott van a hires cseh sőr!
Gyakran hivjak 100 tornyu varosnak is, egyebkent nem alaptalanul. A belvaros a vilagorokseg reszeve lett nyilvanitva.
Szoval az egesz napot vegigsetaltuk, es Kincso nagyon ugyes volt. Nem nyugoskodott, jo kedve volt, probalta o is megtalalni a neki tetszo dolgokat. A szokokutaknal, parkoknak, utcai zeneszeknel peldaul tobb idot kellett toltenunk. .
Este egy pizza a szomszedban, majd szunya.
Masnap irany Berlin. Ez volt a legrovidebb tav, azt hiszem, nem volt 400 km. Itt is egy kulvarosi szallodaban bereltunk szobat. Busszal mentunk be a belvarosba. A kozlekedes itt pont az ellentete volt a napolyinak. Tiszta buszok, kulturalt kornyezet, tobb busz ketemeletes volt, mintha ingyen varosnezesre fizetett volna be az ember. A megallokban elektronikus informacios tabla, ami jelezte, hany perc van meg a kovetkezo buszig.
Berlinben mar rosszabb volt a helyzet abbol a szempontbol, hogy a nevezetessegek szetszorva vannak a varosban. Ugyhogy itt nem is vallalkoztunk arra, hogy bejarjuk az egesz varost Kincsovel.(Pragaban minden setatavra volt). Megneztuk a Brandenburgi kaput/amely a 18. szazad vegen epult/, termeszetesen a Reichstagot, amely a masodik leglatogatottabb hely Nemetorszagban. Felelmetes latvany a Vilmos császár templom, amelyet a vilaghaboruban bombaztak le, es szandekosan nem epitettek ujra. Lattuk a Berlini Fal egy maradvanyat, majd vegul a Kurfurstendamm-on, a hires setaloutcan csavarogtunk egyet.
Masnap reggel utnak indultunk Dania fele. A nemet autopalyan gyorsan haladtunk, hamar elertunk Puttgardenbe, a kompkikotohoz. Rovid varakazas utan mehettunk is fel a kompra, 45 perc pihi, aztan folytathattuk utunkat, immar Daniaban.
Gyorsan elertuk Koppenhagat. Itt a regebben emlitett Oresund hidon mentunk at Svedorszagba.
Maga a hid egyebkent 7845 m hosszu, es tulajdonkeppen a ket part kozotti tavolsag mintegy felet teszi ki. A maradekot egy mesterseges sziget, es az onnan a dan oldalra vezeto alagut (4050m) hidalja at. A hidat 2000-ben adta at II. Margit dan kiralyno es XVI. Karoly sved kiraly.
A hid utan meg egybol jott Malmo. A szallodaba mar keso delutan erkeztunk meg, ugyhogy nem sok idonk volt a varosra.
Megneztuk a turning torso-t, ez Europa masodik legmagasabb lakoepulete:190m., a 14. sz-ban epult Szt. Peter templomot, a regi piacteret(lila torg), a tortenelmi belvarost, majd eltettuk magunkat holnapra.
Az utolso nap meg 900 km! vart minket, a hazaut leghosszabb, legunalmasabb resze. Egy helyen alltunk meg hosszabban: Jonkoping-ben, amely a Vanern-to partjan fekszik. Ez a to a masodik legnagyobb Svedorszagban. Felszine 1893km2, osszehasonlitaskeppen a Balaton: 594km2.
Az ut esemenymentesen telt. Ja, volt egy kis dugo a palyan, es volt idom alaposabban megszemlelni az elottem levo autot: sved rendszama volt, de a rendszamtabla keretjen Opel maxabo, Budapest felirat volt.
Ilyen kicsi a vilag

2010. május 9., vasárnap

ADATMENTÉS - szakma

Mivelhogy a régi blogot beszüntettük, ezért gondoltunk arra, hogy az ott lévő bejegyzéseket nem kellene az enyészetre hagyni. Úgyhogy szépen ömlesztve átemeljük ide.
Aki még nem olvasta volna, annak itt a lehetőség. Aki meg már igen, az szépen átugorhatja.
Elsőnek a szakmai rovatot kopirozzuk.



2009. 01. 14.

Véget ért az első hetem a kórházban. Tizenkét hétig csak az első három munkanapját dolgozzuk le a hétnek, csütörtök-péntek svéd nyelvtanfolyam lesz(juhéj!).
Szóval az első három munkanap kipipálva. Hát mit ne mondjak, elég izgalmas volt! 16 hét spanyol tengerparton töltött /gondolhatjátok, mennyire tanultam/ kurzus után nem éreztem annyira magabiztosnak magam az első napon. Kedden meg még rosszabbul!
Egyébként eléggé hozzá vannak edződve a külföldiekhez: dolgozik az ostályon egy iraki kurd (szakorvosjelölt, ST svédül), egy holland(ST), 3 német (szakorvosok  SP), 1 osztrák(ST),  három svéd ÖL, meg persze négy magyar. Elég nemzetközi, nem?
Előre négy hétre megkaptam a beosztást, minden héten más mellé vagyok beosztva. Ezen a héten a szakrendelésen voltam(mottagning), mindig másnál. Egyszer egy idősebb kollégaval voltam, aki csak nyugdíj mellett besegített egykicsit.  69 éves, de olyan fitt, hogy nem bírtam futni utána. Fél órád!!! van egy páciensre, de azt ki is töltik. Mielőtt behívják, alaposan átolvassák az előző megjelenéseit, ami a számítógépben van. Egyébként minden megtalálható a számítógépben, még a beutalókat meg a régi papírjait is beszkennelik.
A 69 éves kolléga meg egy órát kapott egy betegre, mert már öt éve nem foglalkozott nőgyógyászattal, úgyhogy tanulóidőt kapott. Állítólag én is így fogok majd kezdeni. A kolléga mesélte, hogy Angolában, Peruban meg Hollandiában dolgozott sokáig, ami teljesen természetes egy svéd orvosnál. Nem sokat voltam még a mottagningon, de azért már így is néhány dolog kiderült. Például: ha valakinek ASCUS-a van, akkor leveszik tőle a HPV tesztet, szövettani mintát csípnek ki(ambulánsan, aneszt. nélkül), colposcopia, és ism. cyt.(boltozatból, portio felszínéről, ill. a nyakcsat.-ból). A polipot amb. érzéstelenítés nélkül csavarják le. Majdnem mindenkinek vesznek Chlamydia tesztet, a cyt. meg háromévente történik.
A vizsgálat után a doktor diktafonba mondja a leírni valót (egy másik szobában a titkárnő leírja), majd-ha szükséges- elektronikus receptet ír fel, és a beteg bárhol kiválthatja egész Svédországban, csupán a személyi számra van szükség



2009. 01. 23.


A 2. héten már láthattam a műtőt is. Hétfőn egy idősebb( 60 felett) svéd nő mellé voltam beosztva. Ezen a napon egynapos sebészet van, a beteg néhányórával a műtét után mehet haza. 3 mellső plasztika, ill. két TVT volt a napi program. A betegeket lokalban érzéstelenítik. Az első op. egy TVT-O volt, azt mondták, néhány évvel ezelőtt meg a "sima" TVT-t csinálták, de ez egyszerűbb, ill. lokalban is lehet csinálni.
Hát, nem tudom, de az első páciensnek annyira fájdalmas volt, egyszerűen nem hatott a lokal. Újabb lokal, újabb próbálkozás. Másfél óra ment el, míg végre komplettálódott a műtét. Narcosisban meglett volna 10 perc múlva. Ja, és cystoscopia nem volt utána.
A mellső plasztikánál az uretert nem preparálják ki, tehát nincs is Stoeckel öltés sem, a hüvelyfal közepétől indul a hosszanti metszés egészen a boltozatig. A hátsónál nem szedik össze a levátorokat, egy felszívódó hálót ültetnek be.
Az asszisztens( egy!) az operáló bal oldalán ül, jobb oldalról asszisztál a műtősnő. Gondolhatjátok, mennyire tudtam asszisztálni, próbáljam úgy megfogni a jobb oldali megfogásokat, hogy ne zavarjam az operatört. Érdekes, de bele lehet jönni.
Másnap a női osztályon voltam délelőtt, 6 ágy van, mégis hosszabb volt a vizit, mint otthon. Az osztályos orvos ráér, vizit után nem kell rohanni sehová.
Délután meg volt egy subtotal hysterectomia. A műtéti technika nagyjából hasonló. A műtősnő mossa le a műtéti területet.
Szerdán egy 100 km-rel arébb lévő településre mentünk el(Bollnäs) szakrendelni. Ott egy teljesen új, modern kórházat képzeljetek el, viszont csak néhány szakma működik összességében, a többit megszüntették. A nőgyógyászati osztályon is csak a szakrendelés üzemel, pedig egy korszerű, gyönyörű helyet képzeljetek el. Úgy látszik, ide is elért a "nadrágszíj meghúzás" effektus.


2009. 02. 03.


Már a negyedik hete "gyűröm" a szakrendelőt, legtöbbször 2 idősebb kollégát "observálok". Az egyik "egy 63 éves hölgy" szerintem prolapsus specialista lehet, mert állandóan ilyen betegeket néz. Nagyon hadar, alig értek belőle valamit. De lelkesen magyaráz, most már tudom, milyen cystocelék vannak.Nagyon szeretik a vag. totot, könnyen beindikálnak egy myomás, nem prolabált uterust vag. totra. Rutinszerűen TOT-O-t csinálnak, a hátsó fali plasztikánál meg előszeretettel használnak hálót. Egy-két beteget megvizsgálhattam, de most még a nyelv tökélesítését tartják előtérben, ami egyébként teljesen érthető. Ide vág: Két hete jelent meg rólunk egy cikk, fényképekkel(én is benne vagyok ), és tényszerűen említik, hogy 23 külföldi orvos jött a megyébe dolgozni. Másnap egy újabb cikkben támadták a külföldi orvosokat, hogy nem értik a pácienseket, stb. Egy főnökszerűség nyilatkozott, azért vannak itt a külföldiek, mert egyszerűen nincsen svéd orvos, hiába igérnének is nekik többet. Annyit tudott megigérni, hogy próbálnak elsősorban német orvosokat importálni, mivelhogy azok 1-2 hónapon belül perfektül beszélnek svédül. Másnap újabb cikk, melyben az olvasók reagáltak, volt köztük pozitív és negatív is. Több magyart is feldühített, némelyeket elszomorított ez az úgymond lejáratás.
A másik kolléga "akivel szakrendelőben vagyok " egy 69 éves, több országot megjárt kolléga. Több évig pszichiáterként dolgozott, meg is látszik, egy órája van egy betegre, de az is kevés, annyit beszél. Vele már egy kicsit aktívabb vagyok, én is szoktam kérdezni, ill. vizsgálni is.
Majdnem mindenkinek néznek mikroszkóp alatt kenetet, van lehetőség amb. punch biopsára(nagyon hasznos), a cytologiát 3 helyről veszik. Nem kacsát használnak, hanem spekulumot illetve egy kanálszerűséget.
A múlt héten volt az első kväll juor-om, ami azt jelenti, hogy 16.30-tól 21-ig benn voltam az ügyeletes kolléga mellett. Volt egy sectio: a sebet jóval a Pfannenstiel metsz. felé helyezik /Johel Cohen metszés/.  Azt mondják, ez kevésbbé fájdalmasabb postoperativt, valamint könnyebben be lehet jutni a hasba, a Pfannenstiel meg egyébként is elavult. Mindenki spinalban vagy epiduralban van érzéstelenítve. A fasciat nem szabadítják fel az izomtól. Nem peritonizálnak.
A 36 hetes farosnál (bizonyos feltételek mellett) próbálnak fordítást végezni.  CTG mellett, Bricanyl beadása után kísérlik meg. Egyet láttam, a dokinak sikerült megfordítania, de utána spontán visszafordult. A szüléseket a szülésznők intézik, ellátják az 1. ill. 2. fokú rupturákat, a súlyosabbnál hívják az orvost. 40 - 42 hetes kor között hetente amb kontroll/AFI, CTG/ , majd indukcio.



2009. 02. 13.

Ezen a héten már a szülészetre vagyok beosztva, elméletileg a szülésznőket kell követnem.Egy kicsit "feleslegesnek" érzem magam, igazából nincsen semmi feladatom, szülést meg már láttam egyet-kettőt :)
Apropó szülések! Itt azért egy kicsit máshogy néz ki, leírom az élményeimet. Ha jön egy szülőnő, norm. esetben az orvos nem is látja a kismamát. Ha nincsenek fájásai, de elfolyt a magzatvíz, hazaküldik, és másnap bejön egy CTG controllra. Több napig is elhúzzák a szülésindukciót ha minden paraméter (CTG, CRP, stb) rendben van. Szülés alatt nitrogénoxidult folyamatosan kaphat, az epiduralt rutinszerűen alkalmazzák.  Ha a CTG suspekt, akkor a magzati fejbőrből vért vesznek laktát meghatározása céljából.Ha az rendben van, "megnyugodnak". Ugyebár epis. nincsen, és elég sokszor van kisebb-nagyobb ruptura.
A sectionál érdekes módon asszisztálnak az operatőrnek, a lapocokhoz szallagot kötnek, amit oldalra dobva a műtősszemélyzet húz. Az újszülött köldökzsinórját az operatőr látja el. A lepényi szak passzív, antibotikumot nem mindig adnak. A has megnyitásánál nem választják fel a fasciát a rectusizomtól, záráskor nem peritonizálnak, nincs subcután öltés. A műtét végén a hasi sebet belokálozzák, azt mondják, ettől nem fáj annyira a has postop. Általában harmadik nap mennek haza, enni akkor kapnak előszőr, amikor éhesek! Ez komoly!


2009. 03. 24.


Csaknem elfelejtettem megirni, tul vagyok az elso csaszaromon, sot azota mar a masodikon is! Juhé!! Az elso egy eloszor szulo, a diagnozis: szulestol valo felelem! Igen, itt van ilyen! Egy kulon szuleszno van kikepezve az ilyen esetekre, o foglalkozik veluk. Ha csodot mond a tudomanya, akkor az orvoshoz kapnak egy idopontot, es ha meg mindig eltokelt szandeka a nem huvelyi szules, akkor beirjak sectiora. Aznap reggel kell bejonniuk, persze ehgyomorra. A csazar maga "sima" volt, de hozza kell szoknom ahhoz, hogy itt a holyagot nem toljak le. Azt mondtak, ugy csinaljam, ahogy otthon csinaltam, de a holyagot ne bantsam! Erdekes. A masodikat eppen tegnap csinaltam, ugyeletben. Készenlétesek vagyunk, vagyis  ha a benn dolgozo idosebb kollega ugy gondolja, valami erdekes esetre van kilatas, akkor behiv. Itt az indikacio distocia volt, valamint szinten a huvelyi szulestol valo felelem/az elsonel VE + hematoma - evacuatio tortent/. Ez a sectio is jol sikerult szerencsere.
Egyebkent meg mindig a szuleszeten vagyok meg vagy ket hetig. Sok erdekes esetet latok, ami szamomra/otthoni fejjel gondolkodonak/ furcsanak tunik. Nagyon keves embert vesznek fel, nagyon meg kell gondolni, nyomos indoknak kell lenni ahhoz, hogy valakit felvegyel. Ha valakinek van egy kis majenzimelterese, egy kis hypertoniaja(pl:160/95), kuldik haza, persze szoros kontroll ambulanter. Ha elfolyt a viz, nincs fajas, kuldik haza, holnap visszajon. A cukorbeteggel egy spec. nover foglalkozik, o allitja be a dozisokat is, a beteg nem találkozik belgyógyásszal.


2009. 04. 03.


Ez a hetem elég mozgalmas volt a munka tekintetében, mondhatom azt, hogy többet tanultam, mint az elmúlt három héten összesen. Történt ugyanis, hogy az egyik - szülészeten dolgozó - kolléga elment a szomszéd városba helyetesíteni. Így a szülészeten ketten maradtunk: egy kisegítős főorvos Lund-ból, és én! Tehát az összes osztályos munka rám maradt, és volt bőven. De hát teher alatt nő a pálma, nem igaz? Már reggel letámadtak a nővérek, hogy itt van két megszült asszony, már a gyerekágyról ki lettek írva (az újszülöttrészlegre), de visszajárnak vérnyomáskontrollra, és magas az érték! Ezt most azonnal oldjuk meg!  Amúgy  már az egyik betegnek lett két napja írva belgy konz., de még nem jött válasz. És akkor hol kell utánanézni, kérdem én? Azt ők nem tudják, mert orvos szokta intézni! Na, meg voltam lőve, a másik orvost nem tudtam mgkérdezni, mert nem ismeri a helyi szokásokat, ugyhogy elkezdtem telefonálgatni. Még az a szerencse, hogy sok másik orvos is "töri"  a svédet, így könnyebben tudtunk kommunikálni. Mire sikerült elintézni, az  nem két óra volt!
Sok elektiv sectiot csinálnak, pl. szüléstől való félelem, becsült nagy magzat, mdncevégű fekvés, stb miatt. 36 hetesen bjönnek, meg kell vizsgálni, majd egy időpontot kell adni 38 hét környékére. Akik közel laknak, a műtét napján aznap jönnek be, és 8-körül megtörténik a műtét. Mindig a szülészeten dolgozó legkisebb csinálhatja. Ezen a héten 3 is ki volt írna, minden napra egy jutott, és én csinálhattam őket.
Kedden átmentünk a szomszédos városba egy továbbképzésre, 130 km-re van, és este 18-kor! kezdődött. Kb másfél órás volt, a terhesség alatti trombózisprofilaxisról szólt, hasznos volt, de azért ezt a késői időpontot nehezen tudtam mgemészteni! Kórházi autóval mentünk, minden osztálynak van egy saját (Etanolos!) autója, ha több kell, el lehet kérni a többi osztályét is, hát nem frankó?


2009. 04. 24.


Eleg regen jelentkeztem mar szakmai vonalon, pedig van mirol irnom! Boldogan bejelenthetem, hogy mar elmondhatom magamrol, hogy teljesen bekerultem az osztaly verkeringesebe!
Ahogy a multkor megirtam, a szuleszeten voltam, kb 6 hetig. Minden reggel vizit, eloszor a szuloszoba, ahol van egy informacios tabla, azon rajta volt minden bennfekvő paciens, es rovid informacio arrol, miert van itt. Aztan egy rund a gyerekagyon, mondhatni, ugyanaz, mint otthon. Volt szerencsem csinalni vagy 6 csaszarmetszest is, erdekes volt latni, masok hogy csinaljak, mindenkinek van valami kis eltérő saját technikaja. A magzat kiemelese utan 5-10 E Syntocinon (a jo öreg oxy.), majd jo par perc mulva gyenge huzassal kiemelik a placentat. Ja, es nem szeretik a Pfannenstiel metszest, a Johel Cohent csipik, amely nagyjabol a symphisis es a spina ant. sup.-k kozotti tavolsag felenel található. Azt mondjak, igy kevesebb paresthesiarol szamolnak be a betegek. Eloszeretettel adnak a mutet vegen lokal erzestelenitot(alt:Marcaint) a subcutan retegbe, igy nem faj a hasuk a mutet utan. A kismama bármikor hazamehet, ha nem volt szekletuk, nem baj, majd visszajon, ha gondja van /nem szoktak/. Megvolt az elso olyan sectiom is, amikor en asszisztaltam az osztrak kollegamnak, aki meg 2-t csinalt elotte. Fura erzes volt, raadasul meg a szituacio se volt teljesen sima.
Most mar ket hete a szakrendeloben vagyok. Meg az elejen orankent kapok egy beteget, de higgyetek el, meg ez is keves idonkent. Hat igen, a sved meg nehez. Es mindent alaposan el kell magyarazni. Es el is varjak. Nem olcso a szakorvosi vizit: 300 korona. A betegvizsgalat utan diktalas, na, az a halál.  Jo par tiz perc kell, amig kiizadok egy diktalast, es meg igy is visszahallgatva borzalmasnak tunik. Nem baj, had legyen a titkárnőknek is jó napjuk.
Egyebkent nagyon kulturaltak, baratsagosak a rendelok, mindegyikben ket helyiseg van, plusz a vetkozo.Eloszor leulunk a "kerdezo" szobaban, kenyelmes fotelek, stb. Majd atmegyunk a vizsgalohelyisegbe. A paciens magara vehet egy papirszoknyat, nem kell meztelen rohangalni. Nagyon profi UH van, a vizsgálószék elektromosan emelhetö, dönthetö. A nover alapbol nincs ott, de egy gomb segitsegevel barmikor hivhato.
Van egy-ket olyan eszkoz, amit itt lattam eloszor. Pl: a Pipelle, amellyel amb. lehet endometrium biopsiat venni. Borzalmasan egyszeru, kimeletes modszer. A minap is volt egy obes paciensem, postmenop. verzessel. Az Uh alapjan suspekt volt, levettem egy pipelle-t, mar makroszkoposan latszodott, hogy valszeg  mal. folyamat. Nem kellett narcosis, befektetes, aneszt. kivizsg., stb. Nagyon tetszik meg a hydrosonographia is, ami szinten nagyon egyszeru modszer, nagyon szepen lehet latni vele polypot, myomat. Es csak egy vekony kateter kell, meg egy fecskendo.
Szoval most igy telnek a napjaim!


2009. 05. 29.

A nyaron vegig az avdelning/mottaning-ra vagyok beosztva. Vagyis a nőgyógyászati osztalyon, szakrendelesen. Reggel levizitelunk, ott mindig keves beteg van. Minden huvelyi mutetes aznap!, vagy masnap hazamegy. A hasi mutetesek masnap vagy 3. nap mennek haza. Kisterheseket egyaltalan nem veszunk fel, imminens panasznal megnezzuk UH-gal, es ha intakt terhesseg van, hazamehet. Kemoterapia is tortenik az osztalyon, de mindent a nover intez, legtobbszor nem is latjuk a beteget. Minden adminisztracio a szamitogepben van, a gyogyszereket is ott vezetjuk, semmi papirmunka. A felvetelnel meg kiirasnal diktalni kell, es a titkarno meg szepen leirja. Semmi korlap. Nagyon tetszik.
A szakrendeloben tovabbra is egy oram van a betegekre, de meg mindig kitoltom azt az idot. Egyszeruen nem lehet jobban lecsokkenteni, pedig mar a diktalas is egesz gyorsan megy. Igaz, idonkent becsuszik egy-ket akut beteg is, akkor mar csak(!) fel ora van egy betegre! Egy vetelesnel (max 13 hetes korig) nem csinalunk semmi invazivat (persze instabil, boven verzonel mas a helyzet), csak megnezzuk UH-gal, es visszarendeljuk 2 het mulva. Hat, eleg nehezen tudtam hazaengedni az eppen 13 hetes gravid pacienst beindult vetelessel, aki 80 km-re lakik a korhaztol! De nem jott vissza.
Minden heten egy napot a mutoben vagyok, ilyenkor tulajdonkeppen ketten vagyunk ott egesz nap. Mondjuk, az abd. hysterect. muteti teknikaja majdnem ua., kis kulonbseg talan, hogy mindig ellatjak kulon a sacroszallagokat, majd fixaljak a huvelycsonkhoz. Ja, es eloszor mindig ellatjak kulon a rotundumot, aztan az inf.-t, es az uterinat is kulon. Egy kicsit korulmenyes, azt hiszem.
A vag. tot-nal is eloszor hatul nyitjak meg, majd utana rogton atvagjak a sacroszallagokat, utana nagyjabol megegyezik. Igazabol a mal. folyamat ill. a nagy myomas meheket leszamitva, csak vag tottal veszik ki a mehet! Majd aznap, de legkesobb masnap hazamehet a paciens.
A laparoscop egy kicsit maradi, koldok alatti metszes, majd a fasciat megragadva beszurnak a Veress tuvel, insuffl., majd utana trokar. Ezzel elmegy 10 perc. Egy kicsit megijedtek, mikor lattak, en hogy csinalom, de beismertek, hogy igy egy kicsit gyorsabb.
Egyebkent scop alig van, cystakat nem operalnak, max koldokig eroket, de akkor mar laparotomiaban. Myomectomiat nem csinalnak, a myomat nem is kell kontrollalni. Inter ugyebar alig van, egy-ketto hetente. Hysteroscopia viszont annal tobb, szeretik a hydrosonographiat, es minden elvaltozasnal hysteroscopiat indikalnak. Meg egy sikertelen amb. spiral amb levetelnel is hysterosopot csinalnak.




2009. 11. 13.


Ket hete egy tovabbkepzesen vettem reszt: Mit csinalhat az ember ambulansan? ez volt a kurzus cime. Nagyon szuper volt.
Egyebkent minden szakorvosnak joga van elmenni 2-3 kurzusra evente. Van egy bizonyos osszeg, amit felhasznalhat a dolgozo. Nyilvan nem sok kulfoldi tura jon ki belole, de most a sved lehetosegek is tokeletesek nekem. Kb 3-4 naposak szoktak lenni, fel evvel elotte jelentkezni kell, es limitalt a letszam. Eleg borsosak a reszveteli dijak: 5000 kr-tol(140.000ft) kezdodnek, es akar 10.000 is lehet. Erre meg rajon a szallas:1000-1500kr./nap, utazas:2000kr atlagban valamint a helyi tomegkozlekedes, kaja, stb: szoval borsos. De mindent all a korhaz. Ugyhogy legutobb az SFOG /az MNT sved megfeleloje/ eves gyulesen voltam harom napot Norrköpingben, most meg a fenn emlitett kurzuson, Stockholmban.
Harom napos volt a kurzus 10 resztvevovel. Kb. 3-an voltak original svedek, a tobbiek a vilag osszes reszerol jottek.
Az elso nap elmelet volt: tulajdonkeppen a kovetkezo ket napot vezettek be. Ket orvos tartotta: az egyik a hysteroskopos reszleg, a masik a prolapsmutetek felelose volt.
Szoval a kurzus cimebol az ember mar sejti, mirol is lehetett szo: Miriam(aki egyebken orosz): tartott egy kis bevezetott a hysteroskopiarol, majd masnap gyakorlatban is megmutatta. Fantasztikus! A paciens semmilyen premedikaciot nem kap/talan egy szem fajd.csill./, nincsen anesztes kivizsgalas, a pat. besetal a szobaba(mutobe) es elkezdodik a mutet. Vaginoskopiaval kezd, vagyis ugy, hogy semmi feltaras nelkul bevezeti az eszkozt a huvelybe, lassan eloretolva eljut a mehszajig, mikozben folyamatosan dilatal fiz soval, majd a mehszajon keresztul jutva benn is van az uterusban. Semmi lapoc, semmi mehszajfogo. Hihetetlen. Láttunk hysteroscopos sterilizációt: ESSURE: egy pici kis femrugot vezet pe mindket kurtbe, amely steril gyulladast, adhesiot okoz, ezaltal lezarva a kurtoket. Nagyon frappans, gyors, atraumalis mutet! Mi is csinaljuk egyebkent idonkent.
Az operativ hysteroskopianal szukseg van egy kis tagitasra, ilyenkor PCB-t(paracervikalis blokad) alkalmaz, es mehet a tagitas!
A masik orvos: Folke (a valtozatossag kedveert o lengyel szarmazasu) pedig a prolapsseb.-re van raallva. Lokalis aneszteziaban operalja a cysto- rectoceleket, TVT-O-t, Manchester plasztikat, sot idonkent vaginal hysterektomiat.
Negy mutetet lattam tole, eszmeletlenul gyorsan dolgozik: egy mellsofali plasztika: 10-15 perc (nagyon batran vag!). Egy TVT-O, vagy egy Manchesteri plasztika szinten negyedora. Es a paciens a sajat laban megy ki a mutobol az op. utan, es ket-harom ora utan mehet haza.
Naa persze, azert ez itt, Svedorszagban sem hetkoznapi jelenseg. Ez az ambulans muto Stockholm privat korhazaban, a St-Göran-ban talalhato. GynStockholm a neve. A paciensek szamara teritesmentes a mutet, az egeszsegbiztosito finansziro

2010. május 8., szombat

Veterán autók – veterán nagypapák

Ahogy közeledik a jó idő itt is, úgy lehet látni egyre több szép veterán autót az utakon. A veterán dömping a ballagás körül csúcsosodik ki: a ballagók nyitott, lufikkal díszített autókkal cirkálnak a városban. Állítom, hogy olyankor minden 5. autó muzeális.

Szóval nem nehéz észrevenni a svédek veterán mániáját. Legalább négyfajta újság csak a veterán autókról szól. Rengeteg találkozót szerveznek,de itt Hudiksvallban is hétvégenként, ha az ember kimegy a kikötőbe biztos, hogy belebotlik pár ilyen benzintemetőbe.
Mivelhogy itt nincs regisztrációs adó, ezért viszonylag olcsón lehet szerezni ilyen járgányt – elsősorban az USA-ból. Másrészről meg nem sok olyan ország engedheti meg magának, hogy ilyen hatalmas motorokkal rendelkező benzinfalók róják az utakat. Svédország ilyen.
A szebbeket felteszem a netre, hadd csorogjon a nyálunk. Tényleg nagyon szépek!




2010. május 3., hétfő

Hogyan kell kettensúlyozni?

A minap elmentünk Kincsővel játszótérre,és valami függőhíd szerűségen átment úgy, hogy nem fogta a korlátot: Nézd Apa, kettensúlyozok!
Kincsi, azt úgy mondják, hogy egyensúlyozok. - OK Apa.

A mai napon meg elmentünk a boltba, én gyalog, Kincsi mellettem kerékpárral. Egyszer csak elengedi a kormányt, és úgy teker tovább: Nézd Apa: semmisúlyozok!
Meg tudnám enni ilyenkor a kis vadócot!

2010. május 2., vasárnap

Április utolsó napja

Itt Svédországban nagy hagyománya van április utolsó napjának. Valborgsmässoafton-nak hívják ezt a napot, ne kérdezzétek, hogy mit jelent. Ilyenkor nagy máglyákat gyújtanak meg, és hajnalig ünnepelnek.
A hagyomány szerint ezek a máglyák a boszorkányok és a vadállatok elűzésére szolgált. Manapság már inkább a tél elbúcsúztatását, a tavasz közeledtét jelenti. Ezért is gyűjtik össze a kertekből a leveleket, a lemetszett gallyakat, és ebből rakják meg a máglyát.
Itt a lakótelepen is volt egy hatalmas farakás, ingyen hot dog (ez nem maradhat el), üdítő, zene. Mint ahogy tavaly, most is volt édesség eső: az egyik épület tetejéről dobáltak le cukorkákat, kis csokikat a kisgyerekek nagy örömére.
Ilyenkor egyáltalán nem ritka a tűzijáték illetve a petárda sem, ami szerintem nem túl szerencsés. Akár merre lép az ember, petárdát lehet hallani, szegény gyerekek, nem tudják, hova bújjanak a durrogó hangok elől.
A nagyobb egyetemi városokban állítólag hatalmas partik vannak ilyenkor. Uppsalaban például délután már csak részeg fiatalt lehet látni, és ugrásszerűen megnő az erőszakos cselekmények száma.